Víte, co je lepší pro vašeho psa během vaší dovolené? Dát ho ke kamarádce, ubytovat ho v psím hotelu nebo ho vzít s sebou?

Pokaždé, když vybíráte dovolenou, ať už na horách, u moře či v kempu na přehradě, stojíte před důležitým rozhodnutím. Co s vaším milovaným psím členem rodiny? Dát ho ke kamarádce či do psího hotelu? Nebo ho vzít s sebou na dovolenou? Ukážeme vám několik možností a důležitých věcí, na které je třeba dát pozor při plánování vaší dovolené, ať už se psem či bez.

Páníček a pes

Psi jsou již po staletí nazýváni nejlepšími přáteli člověka, což má svůj důvod. Vztah mezi psy a lidmi se nepodobá žádnému jinému. Psi mají neuvěřitelnou schopnost vycítit lidské emoce a reagovat na ně tak, abychom se cítili milovaní, utěšení a pochopení.

Existují vědecké důkazy, které potvrzují to, co milovníci psů vědí odjakživa - že mezi psy a lidmi existuje zvláštní pouto. Studie prokázaly, že psi dokáží číst a reagovat na výrazy lidské tváře a hlasové signály. Při interakci se svými oblíbenými lidmi také uvolňují oxytocin, což je hormon lásky. 

Předpokládá se, že toto hluboké pouto mezi psy a lidmi je výsledkem tisíců let společné evoluce. Když lidé začali psy domestikovat, vybírali si vlastnosti, které z nich dělají dobré společníky. A jak se psi přizpůsobovali nám, my jsme se přizpůsobovali jim.

Dnes je jasné, že máme rádi psi stejně jako oni nás. Psi nám do života přinášejí radost, společnost a bezpodmínečnou lásku. Jsou tu pro nás, když je nejvíce potřebujeme, a na oplátku za to žádají tak málo. Pro mnohé z nás jsou naši psi rodinou a nedokážeme si bez nich představit náš život.

Čas dovolené

Dovolená bez psa je pro spoustu majitelů domácích mazlíčků naprosto nepředstavitelná. Občas je ale lepší udělat to, co je lepší pro druhé, a tak ponechat vašeho psa doma se jeví jako ten lepší nápad. Obzvlášť pak cestování se staršími a nemocnými psíky byste si měli dobře rozmyslet.

Častými důvody, proč nebrat vaše čtyřnohého kamaráda s sebou, je například riziko infekce, náročné a nepříjemně dlouhé cesty autem nebo zákaz vstupu psů do hotelů. Taktéž i přísné podmínky pro vstup do některých zemí vám mohou opravdu znepříjemnit zařizování vaší dovolené.

Tip: Vezměte si zateplenou hamaku a vyražte se svým psem do přírody. Kemping a nocování v přírodě může být pro psa nejideálnější možností ubytování. 

Co určitě vynechte

Zvažujete nechat vašeho psíka doma? Je zvyklý být venku a vaše zahrada je velká? I tak ale myslete na následující. Váš pes nemusí zrovna být zvyklý být doma sám a může být pro něj velmi stresující zůstat osamotě bez svého páníčka.

Psi jsou společenští tvorové a mohou se nudit a cítit se osaměle, když zůstanou sami. To může vést k takovému chování, jako je štěkání či případné okusování různých věcí. Pokud je váš pes zvyklý na velkou pozornost a aktivitu, může být ponechání ho o samotě po dlouhou dobu škodlivé pro jeho duševní zdraví.

Je tak poněkud lepší nechat psa v péči důvěryhodného přítele nebo člena rodiny. Tak se bude mít s kým mazlit a stále bude mít dostatek lásky a pozornosti.

Požádejte kamaráda

Opět je tu ta část roku - je čas začít plánovat letní dovolenou! Ale co váš chlupatý přítel? Kdo se postará o vašeho psa, zatímco budete pryč?

Požádat přítele, aby se postaral o vašeho psa během vaší dovolené, je velká laskavost. Pro vašeho přítele je to však také velká zodpovědnost. Zde je několik věcí, které je třeba zvážit, než ho o to požádáte.

Nejprve se zamyslete nad životním stylem vašeho kamaráda. Pracuje dlouho? Bydlí v malém bytě? Má již vlastního domácího mazlíčka? Jelikož starat se o dalšího domácího mazlíčka - i na krátkou dobu - může být hodně náročné.

Za druhé, zvažte potřeby svého psa. Má váš pes vysokou energii a potřebuje hodně pohybu? Nebo je váš pes spíše nenáročný a stačí mu několik krátkých procházek denně? Váš přítel bude muset být schopen se zavázat k poskytování stejné úrovně péče jako vy.

Nakonec si s vaším kamarádem promluvte o jeho pocitech z péče o vašeho psa. Někteří lidé se mohou cítit poctěni, že je o to požádáte, zatímco jiní se mohou cítit doslova zdrceni touto myšlenkou, i když vám to napoprvé neřeknou. Je důležité vést upřímný rozhovor, abyste se ujistili, že jste všichni na stejné vlně.

Požádat přítele o hlídání psa na dovolené může být skvělá volba - je však důležité zvážit všechny faktory, než o to požádáte.

Pakliže váš kamarád souhlasí s péčí o vašeho psa, zde je několik věcí, na které byste neměli zapomenout během jeho pobytu u vašeho kamaráda.

 1. Krmivo, granule apod. 
 2. Léky, které váš pes potřebuje
 3. Hračky, s kterými si s oblibou hraje
 4. Oblíbenou deku, polštářek či pelech
 5. Misku na krmivo a na vodu
 6. Vodítko a obojek
 7. Kontakt na veterináře
 8. Pytlíky na exkrementy

Váš kamarád může na internetu využít i spoustu tipů, jak se starat o psa, které mu jistě pomůžou a budou jeho dobrým průvodcem během času, kdy bude mít na starosti vašeho chlupatého kamaráda. A vy tak zase budete klidnější.

A co takhle psí hotel?

Pokud váš kamarád nemá čas, je zde ještě jedna možnost. Psí hotel je speciální místo, kde mohou psi pobývat a být hýčkáni, zatímco jejich majitelé jsou pryč. Zaměstnanci psího hotelu se postarají o všechny potřeby vašeho mazlíčka, od krmení a venčení až po úpravu a hraní. Váš pes bude v době vaší nepřítomnosti v bezpečí a spokojený a vy budete mít klid na duši, protože budete vědět, že je váš chlupatý přítel v dobrých rukou.

Hotel pro psy má mnoho výhod. Za prvé, poskytuje bezpečný a pohodlný prostor pro vašeho psa, když cestujete. Za druhé, personál je vyškolen, aby se postaral o potřeby vašeho psa a poskytl mu lásku a pozornost, kterou potřebuje. 

Dále psí hotel nabízí řadu služeb, jako je péče, venčení a hraní, které mohou vašemu psovi zpříjemnit pobyt. V neposlední řadě je psí hotel skvělým způsobem, jak svého psa socializovat a seznámit se s dalšími majiteli psů.

Hotely pro psy ale také mají mnoho nevýhod, mezi které patří především náklady. Kromě toho je to také fakt,  že není hotel jako hotel. Některý hotel představuje pro vašeho psa vyloženě lázeňský pobyt s veškerou péčí. 

Jinde můžou být potřeby psa upozaděni kvůli velké obsazenosti, nedostatku personálu nebo špatnému vyškolení. Proto je dobré hledat hotel s doporučením z důvěryhodných zdrojů. I to by si měli majitelé svých miláčků nejprve uvědomit.

Problémy, které mohou vašeho chlupáče v psím hotelu potkat:

Jednou z největších nevýhod psích hotelů jsou náklady. Je dobré pamatovat na to, zda se vám spíše nevyplatí strávit kvalitní a krásný čas s vaším pejskem na dovolené, než ho umístit do psího hotelu. 

Další nevýhodou hotelů pro psy je, že mohou omezovat socializaci psa. Obvykle se pohybují v blízkosti jiných psů, ale ne vždy mají možnost volné interakce. To může později vést k problémům s chováním, protože se psi nemusí naučit, jak se správně socializovat s jinými psy.

Psí hotely mohou také omezovat pohyb psa. Většina psích hotelů nemá velké venkovní prostory, kde by se psi mohli proběhnout a hrát si. To může u psů, kteří nemají dostatek pohybu, vést k přibývání na váze a dalším zdravotním problémům.

Celkově mají hotely pro psy několik nevýhod, které by majitelé zvířat měli zvážit než udělají rozhodnutí. Mohou být sice pohodlnou a rychlou volbou při řešení, kam dát svého pejska během dovolené, na druhou stranu ale nemusí poskytovat nejlepší prostředí pro vašeho psa nebo jeho pohybové potřeby.

Dovolená s pejskem: ubytování

Pakliže se nechcete vzdát vašeho pejska, byť jen na pár dní, vezměte ho na dovolenou s sebou. Nejlepší je cestovat autem. Letecká přeprava je pro pejsky velmi náročná a stresující a doporučuje se pouze, pokud by to znamenalo být delší dobu, například půl roku, bez vašeho mazlíčka.

Najděte si nejprve hotel, kam můžete vzít svého psa. Každý hotel by měl mít napsáno a  uvedeno, zda a za jaký případný poplatek jsou psi povoleni. Lepší hotely mohou účtovat vyšší poplatky za noc a psa.

Navíc je možné, že najdete hotely, u kterých některá plemena nejsou vůbec povolena k ubytování. V takových případech se většinou jedná o větší plemena. Pokud jste tedy našli vhodný hotel, který povoluje vaše plemeno, zvažte také zařízení či výběh pro pejska, zda je vhodný pro jeho pohyb. 

Lepší volbou než hotel, kde se bude váš pokoj nacházet v šestém poschodí a bude bez balkonu, se zdá být ubytování na chatě v přírodě se zahrádkou či kemp. Vhodnou volbou ale může být i stanování či karavan, jelikož budete vy i pejsek na čerstvém vzduchu.

Dbejte i na to, aby zvolené ubytování bylo případně poněkud klidnější. Nejlépe tak, aby zde byla louka či park pro vyblbnutí vašeho pejska. V každém případě je dovolená se psem skvělým způsobem, jak si vytvořit krásné vzpomínky s celou rodinou.

Bezpečnost pro vašeho pejska

Pokud budete cestovat autem, dělejte pravidelné a časté přestávky, případně i přenocujte. Jako majitel psa jste vždy zodpovědní za jeho bezpečnost a pohodu. To platí i pro jízdu se psem v autě. 

Přepravní box pro vašeho psa může poskytnout bezpečný, zabezpečený a pohodlný prostor pro cestování vašeho psa a může pomoci udržet ho během cesty v klidu a pohodě. Je to stejné jako pro vás bezpečnostní pás.

Existuje řada důvodů, proč byste měli zvážit použití přepravního boxu pro psa při jízdě autem. Zaprvé box pomůže zabránit tomu, aby byl váš pes během cesty rozrušený nebo vzrušený, což může zvýšit pravděpodobnost, že se pokusí vyskočit z auta nebo vás bude během jízdy rozptylovat. 

Dále přepravní box ochrání vašeho psa před zraněním, pokud budete muset náhle zabrzdit nebo se stanete účastníkem nehody. Pokud tedy hledáte způsob, jak zajistit svému psovi bezpečí a pohodlí během jízdy autem, přepravní box je ideálním řešením.

Máte ale i jiné možnosti. Už jste slyšeli o pásech pro pejsky? V každém zverimexu dnes již najdete speciální pásání pro psa, podmínkou je ovšem dát pejskovi kšíry, aby se při případném prudkém brždění na obojku neuškrtil.

V případě pásů má být pes vždy převážen na zadním sedadle, aby vás při řízení nerozptyloval. Pro bezpečnou jízdu mohou sloužit i ochranná deka do auta, která rozdělí prostor mezi řidičem a spolujezdci vzadu. Kromě jiného také ochrání sedačky od chlupů. A i to může být příjemný bonus.

Co nevynechat

Dále byste měli vzít v úvahu několik věcí, které zajistí vašemu chlupatému příteli bezpečnou a příjemnou cestu. Zde je několik rad, na co byste se měli připravit, pokud chcete cestovat se svým psem

Nejprve se poraďte se svým veterinárním lékařem, abyste se ujistili, že váš pes má aktuální všechna očkování a je dostatečně zdravý na to, aby mohl cestovat. Pokud je váš pes náchylný k nevolnostem v autě, může vám veterinář doporučit léky.

Co se týče léků, i pro pejsky existuje cestovní lékárnička. Zde je několik tipů, co by měla obsahovat:

 • pinzeta
 • nůžky
 • dezinfekční sprej
 • kleště na klíště
 • hojivá mast na rány
 • obvazový materiál
 • aktivní uhlí
 • teploměr

Avšak každý pes samozřejmě potřebuje něco jiného či navíc a jako jeho páníček byste to měl vědět nejlépe.

Sbalte svému psovi taktéž cestovní sadu, která obsahuje všechny základní věci, jako je krmivo, misky na granule a vodu, vodítko a obojek, jeho oblíbené hračky a sáčky na exkrementy. Můžete přidat i píšťalku. Pro případ nouze je také dobré vzít s sebou kopii zdravotních záznamů vašeho psa.

Nezapomeňte mu vzít i jeho oblíbený pelíšek, který jistě ocení a bude se tak cítit v pohodlí jako doma.

Vhodné destinace

Při výběru destinace pro strávení krásných chvil s vaším psím parťákem pamatujte na to, že zatímco vy se vidíte v luxusním wellness, váš čtyřnohý miláček by rád pobíhal venku po přírodě. Proto tedy při výběru zvažte kritéria, která odpovídají potřebám vašeho čtyřnohého kamaráda. 

Pro vás, kteří trávíte dovolenou v lese, v přírodě, či na horách, pro vás je výběr naprosto jednoduchý a nebude těžké dovolenou přizpůsobit potřebám vašeho psa. Pokud váš pes miluje vodu, nebude mu vadit ani pobyt na pláži spojený s neustálým koupáním v moři. Jen dbejte na to, aby na dané pláži měli zelenou i samotní psi.

Tip: Víte, co dělat a jak zabavit svého psa v lese?

I v lese se mějte na pozoru

Krásná dovolená v přírodě? Procházky parkem a nádhernými lesy? Ideální pro dovolenou s vaším pejskem, který jistě ocení dlouhé procházky a čerstvý vzduch. Stejně tak i vy. I přesto, ale mějte na paměti několik tipů, jak mít vše pod kontrolou. 

 

 1. Neberte psa bez vodítka na místa, kde se může vyskytovat divoká zvěř. Pokud bude váš pes na vodítku, budete mít nad ním lepší kontrolu a zabráníte tak tomu, aby se příliš přiblížil ke zvířatům, která by mu mohla ublížit. 

 2. Neustále si všímejte svého okolí. To znamená, dávejte pozor na věci, jako jsou díry v zemi, větve, které by mohly spadnout či například i rybníky, do kterých by si váš pes mohl s radostí skočit.

 3. Vezměte si s sebou dostatek vody pro sebe i svého psa. Je důležité, aby byl váš pes hydratovaný, zejména pokud je venku horko.
 4. Dávejte pozor na to, co váš pes v lese jí nebo pije. V mnoha lesích se mohou vyskytovat houby a jedovaté rostliny, nemluvě o pytláckých pastech, proto je lepší držet od nich psa dál. 

 5. Po pobytu v lese zkontrolujte, zda váš pes nemá klíšťata. Klíšťata mohou přenášet nemoci, proto je důležité je co nejdříve odstranit. 

 

Pro jeho ještě větší bezpečnost, vybavte vašeho psa vhodnými reflexními prvky. Dodá vám to větší pocit jistoty během pozdních večerních návratů z procházek zpět na ubytování. Dodržováním těchto rad můžete vy i váš pes strávit v lese bezpečný a příjemný čas!

Pamatujte na to, že tu váš čtyřnohý kamarád nebude navždy, a tak je skvělé využít každou volnou chvíli a prožít ji s vaším parťákem. Navíc vytvoření nových a dalších společných chvil přidá vašemu vztahu a vytvoříte si spoustu krásných vzpomínek. 

Přejeme vám příjemnou dovolenou, ať už se rozhodnete pro dovolenou s vaším psem či bez něho!


Daniela Vaková, SEO, Optimalizace webu pro vyhledávače