Chlupatý spolujezdec aneb Cestujeme se psem autem

pes-auto-postroj

Naši čtyřnozí přátelé jsou pro nás více než jen domácí mazlíčci; jsou to naši společníci, s nimiž sdílíme radosti každodenního života. Ať už se vydáváme na výlet do přírody, za zábavou nebo trávíme čas mimo domov s kamarády, rádi je máme po svém boku. 

Je však důležité, abychom při cestování autem dodržovali určité bezpečnostní zásady, aby byla cesta bezpečná jak pro nás, tak pro naše chlupaté přátele. Navíc existují různé metody, díky kterým si můžeme takové cestování zpříjemnit.

Nebezpečí číhá i v autě

Bezpečný převoz psa v autě je důležitý pro ochranu zdraví a života nejen samotného zvířete, ale i všech cestujících. Při nehodě v rychlosti jen 50 km/h se může nezajištěný pes vážící 20 kg vymrštit dopředu silou srovnatelnou s hmotností několika set kilogramů padajících z výšky. To může vést k vážným zraněním nebo dokonce smrti psa i lidí v autě.

Možnosti zajištění psa v autě

Hlavním účelem zabezpečení psa v autě je zajistit, aby se pes během jízdy nepohyboval po vozidle, což by mohlo rozptylovat řidiče a zvyšovat riziko nehody. Pro bezpečné cestování se psem v autě lze použít hned několik možností, jak pejska udržet na jednom místě.

Malí pejsci

Obzvlášť malá plemena nebývají v autě nijak zajištěná, přestože pro ně bývají dopravní nehody mnohdy fatální. Pokud jste majitelem malého pejska, nepodceňujte jeho bezpečnost v autě, řešení je hned několik. 

Pro malé psy jsou ideální speciální psí sedačky nebo malé i textilní přepravní tašky pro psy, které se dají umístit na sedadlo spolujezdce nebo na zadní sedadla. Tyto sedačky či přepravky by měly být vždy pevně připevněny k sedadlu, aby se předešlo jejich pohybu při prudkém brzdění nebo nárazu. Psí sedačky mají všité pásy nebo postroje, které pejska zajistí v případě prudkých pohybů vozidla a jsou pohodlné stejně jako pelíšek.

Cestování s většími plemeny

U větších psů je vhodným řešením přepravní box, který se umístí a zajistí v zavazadlovém prostoru proti pohybu. Je důležité, aby byl box dostatečně velký, aby si v něm pes mohl pohodlně lehnout a zároveň měl dostatek prostoru pro stání a otáčení. Box by měl být vybaven pevnými stěnami a bezpečnostním zámkem, aby se zabránilo jeho otevření při nehodě.

Existují i speciální psí přepravky, které mají atestaci pro dopravní nehody. Taková přepravka se po nárazu neponičí a ochrání psa před zraněním, tyto typy jsou však poměrně finančně náročné. Dalším typem přepravních boxů jsou kovové či hliníkové boxy, ty se většinou vyrábí na míru pro konkrétní typ vozidla a nabízejí vysokou odolnost a bezpečnost.

Postroje do auta

Pokud váš pes nemá rád pobyt v uzavřeném prostoru a máte dostatek místa na zadních sedadlech nebo v kufru, můžete zvolit postroj do auta. Tyto postroje jsou obvykle polstrované pro pohodlí psa a jsou vybaveny bezpečnostním pásem, který se zapojí do standardního zámku bezpečnostních pásů. Tímto způsobem je pes pevně připoután a nemůže se volně pohybovat po vozidle.

Při použití postroje v zadní části auta je důležité nezapomenout na síťku nebo mříž oddělující zavazadlový prostor od sedadel. Tato bariéra poskytuje dodatečnou ochranu cestujícím na zadních sedadlech před možným přesunem psa při nárazu nebo prudkém brzdění. Je to další bezpečnostní prvek, který pomáhá chránit všechny cestující v autě.

Aby i auto přežilo cestu ve zdraví

Pro ochranu vašich sedadel před chlupy můžete použít potahy, které jsou přímo určené pro vašeho čtyřnohého společníka. Ty chrání nejen před znečištěním srstí, ale také před bahnem a vodou. 

Jak si poradit se zvířecími chlupy, pokud už je na sedadlech máte? Nejlepší volbou je použití vysavače. Příslušenství k vysavačům zahrnuje i různé nástavce vhodné na autosedačky. 

Hodit se vám může také speciální gumový kartáč nebo váleček na odstranění zbytku malých chloupků, které jsou v sedadlech zapíchané. 

Pozor! Při odstraňování chlupů ze sedaček se nehodí tvrdé kartáče, ty by mohly vaše polstrování poškodit.

Vliv zajištění psa na bezpečnost posádky

auto-pes-okynko

Image by Eddie K from Pixabay

Při nehodě nebo prudkém brzdění může nezajištěný pes představovat vážné riziko jak pro sebe, tak pro posádku vozidla. Statistiky a testy ukazují, že při kolizi s nezabezpečeným pejskem v autě může dojít k fatálním následkům jak pro zvíře, tak pro přepravované osoby. Pes, který není řádně zajištěn, může také ovlivnit schopnost řidiče řídit vozidlo, což může vést k nehodě.

Podle pravidel silničního provozu musí být zvířata v autě řádně zajištěna. Zákon č. 361/2000 Sb. vyžaduje, aby byla zvířata během jízdy řádně zajištěna tak, aby nedošlo k ohrožení bezpečnosti posádky ani zvířete. Nedodržení těchto pravidel může vést k pokutám.

Také mnoho pojišťoven vyžaduje řádné zajištění zvířat. Nezajištěný pes může způsobit, že pojištění auta nebude platné v případě nehody. Přeprava zvířete bez řádného zajištění může vést k zrušení pojistné ochrany, což může mít za následek finanční ztráty pro majitele vozidla.

Na co nezapomenout při cestování autem s pejskem

Cestování s pejsky je spojeno s několika základními pravidly, na které je dobré před cestou a během ní nezapomínat.. Některé tipy možná využijete i při cestování v autě s kočkou.

Teplotní komfort

Udržujte v autě příjemnou teplotu. Příliš horké nebo studené prostředí může způsobit nepohodlí a stres u psa. Teplota by měla být mezi 17 a 25 stupni. Také dávejte pozor, aby na pejska přímo nemířily výdechy klimatizace.

Pravidelné přestávky

Během přestávek nechte psa vybít energii hrou nebo delším venčením, aby byl během jízdy klidnější. Pomoci může se pořádně protáhnout při běhu, zahrát si jednoduchou hru na odměňování za povely (pozor, abyste pejska nepřekrmili) nebo se projít v klidu lesa.

Pejsek by v autě neměl být déle než 1,5 hodiny v kuse, pokud je na cestování zvyklý. V případě, že se zatím cestovat učí, byste měli dělat přestávky častěji, ideálně vždy, když se pejsek začne cítit nepříjemně.

Klidná atmosféra

Udržujte v autě klidnou atmosféru. Hlasitá hudba nebo hádky mohou psa stresovat a znepříjemnit mu pobyt v autě. Mluvte s ním klidným hlasem a ujistěte ho, že je vše v pořádku.

Péče o interiér auta

Péči o interiér auta byste měli věnovat nejen po cestě, ale i před ní. Prostor, ve kterém bude pejsek během cesty umístěný, by měl být totiž čistý, vyluxovaný, bez odpadků nebo jiných předmětů, které by mohl pejsek poškodit či spolknout. 

Během cesty můžete využít různé prvky, které vám cestování s pejskem usnadní, například organizéry na psí vybavení, hračky a pamlsky.

Jak naučit pejska jezdit v autě

pes-auto-spolujezdec-okynko

Autor fotografie: Tim Gouw

Příprava psa na cestování autem by měla začít již od štěněte. Začněte s krátkými jízdami a postupně zvyšujte jejich délku, aby si pes zvykl na pohyb auta.

Mějte pejska zabezpečeného proti pohybu pomocí bezpečnostního postroje nebo ho umístěte do přepravky. Pravděpodobně bude mnohem klidnější, když mu bude někdo dělat společnost, proto byste na prvních pár jízd měli vyrazit s dalším lidským kamarádem.

Vytvářejte pozitivní asociace s cestováním autem, například tím, že po cestě navštívíte místa, která má pes rád, nebo je ještě nezná. Případně můžete pejska za klidné chování v autě odměňovat pamlsky a slovními pochvalami, vzít s sebou jeho oblíbenou deku nebo si s ním při jízdě povídat.

Jak předejít nevolnosti a zvracení

Cestování s vaším čtyřnohým přítelem může být radostnou zkušeností, ale může také přinést určité výzvy, jako je nevolnost a zvracení, které mohou cestu zkomplikovat. Aby byla cesta pro vašeho psa co nejpříjemnější, je důležité se řídit několika zásadami prevence.

Lehká strava před cestou

Pes by měl jíst několik hodin před odjezdem, aby jeho žaludek nebyl přeplněný. Pokud pejska přesto musíte nakrmit v době, kdy vám do odjezdu zbývá méně než 3 hodiny, vhodná je například rýže s kuřecím masem nebo speciální krmivo pro citlivé psy.

Hydratace

Před cestou a během přestávek by měl mít pes přístup k čisté vodě. Vodu mu nabízejte pravidelně, ale v malém množství, aby nedošlo k přeplnění žaludku.

Příjemná jízda

Důležité je zajistit dostatek čerstvého vzduchu a pokud možno jízdu bez prudkých zatáček a zrychlení. Ideální je jízda po dálnici, pokud máte tu možnost.

Vhodné pamlsky

Během cesty podávejte lehce stravitelné dobroty, jako jsou malé kousky sušeného masa nebo nízkotučné bezlepkové sušenky.

Použití pomůcek proti nevolnosti

V případě, že váš pes trpí silnou nevolností, můžete po konzultaci s veterinářem zvážit použití léků nebo přírodních doplňků, které pomáhají regulovat trávení a snižují pocit nevolnosti.

Praktické tipy při cestování se psem

Ještě než vyrazíte na cestu, může se vám hodit i několik tipů a triků, které zpříjemní jízdu vám i vašim čtyřnohým přátelům.

ohar-auto-voditko

Image by freepik

Cestování se starším pejskem

Pokud cestujete dodávkou nebo jiným vyšším autem, je dobré zvážit použití rampy pro nástup a výstup psa. To platí také pro běžná vozidla při převozu starších, větších pejsků. Seskok z vysokého nárazníku není pro psí klouby …. 

Jedete s pejskem poprvé?

Pokud pejsek konkrétní auto nezná, nechte ho jej prozkoumat zatímco stojí a strávit v něm nějaký čas, aby si zvykl na nový prostor. Zkuste pejska přesvědčit, aby si do auta párkrát naskočil a vyskočil, a dejte mu pamlsky za dobře odvedenou průzkumnou činnost.

Zábavná a příjemná cesta

Přibalte oblíbené hračky nebo pelíšek vašeho psa, aby se cítil jako doma. Můžete také použít uklidňující obojek nebo jemnou hudbu, která pomůže udržet psa v klidu.

Cesta na dovolenou

Před delší cestou navštivte veterináře, aby pejska prohlédl, zda je na cestu zdravotně připravený. Potvrzení o zdravotní způsobilosti vám veterinář vydá po kontrole platnosti všech očkování. Nezapomeňte si přibalit cestovní pas psa, pokud vyrážíte do zahraničí.

Aby se neztratil

Ujistěte se, že má váš pes aktuální identifikační známku s vaším telefonním číslem a mikročip. V případě, že by se pes ztratil, usnadní to jeho rychlé nalezení.

V případě dopravní nehody

Mějte připravenou lékárničku pro psy a seznam kontaktů na veterináře v místech, kudy budete cestovat. Je lepší být připravený, než potom vše narychlo ve stresu hledat.

Pro případ nevolnosti

Vybavte auto čistícími prostředky s neutralizací zápachu a hadry nebo ubrousky pro případ nehod, jako je zvracení nebo únik moči. Pokud se přece jen nějaká ta nehoda stane, je potřeba vědět, jak vyčistit interiér auta a také mít po ruce vhodné pomůcky. Rychlá reakce může zabránit trvalému poškození interiéru.

Co byste neměli dělat při přepravě psa

Nakonec je také dobré seznámit se s tím, čemu se určitě, v souvislosti s cestováním se psem autem, vyhnout.

pes-kufr-prepravka-auto

Image by freepik

Nedostatečná příprava

Mnoho majitelů podceňuje význam přípravy na cestu. Je důležité, aby pes byl před cestou vyvenčený, neměl hlad a žízeň. Nedostatečná příprava může vést k nevolnosti, úzkosti a zvracení.

Nedostatečné větrání

Psi potřebují čerstvý vzduch, a proto je důležité zajistit dostatečné větrání v autě. Nedostatečné větrání může způsobit dehydrataci a tepelný úpal. Větrat můžete pootevřením okének nebo klimatizací.

Přehlížení pravidelných přestávek

Během dlouhých cest je nutné dělat pravidelné přestávky. Ignorování této potřeby může vést k nepohodlí a stresu psa, až paniky, zranění nebo znečištění auta.

Látkové koberečky

I v případě, že vše půjde hladce, jakékoliv textilní vybavení vašeho auta představuje další položku na seznamu k vyčištění. I krátkosrstý pejsek po sobě totiž v autě nechá chlupatou spoušť. S gumovými podložkami do auta si ušetříte práci i starosti.

Závěr

Cestování s pejskem v autě může být pro oba příjemným zážitkem, pokud se na vše dobře připravíte. Naučit psa jezdit autem vyžaduje trpělivost a postupné zvykání na jízdu, ale s láskou a správným přístupem se stane vaším radostným společníkem. V případě nevolnosti je důležité znát správné postupy a mít připravené prostředky, které pomohou vašemu pejskovi cítit se lépe.

Nezapomeňte, že bezpečnost a pohodlí jsou na prvním místě. Při cestování s pejskem vždy dbejte na to, aby měl své místo, byl bezpečně upevněn a měl dostatek vody a vzduchu. Při dlouhých cestách pravidelně zastavujte, abyste pejskovi umožnili protáhnout tlapky a uvolnit se.

Věříme, že s těmito tipy a triky bude cestování s vaším čtyřnohým přítelem radostí jak pro vás, tak pro něj. Ať už se vydáte na krátký výlet nebo dlouhou dovolenou, společné chvíle strávené na cestě posílí vaše vzájemné pouto a přinesou vám nezapomenutelné zážitky.

Článek jsme pro vás připravili ve spolupráci s:

PoctiveSEO: Seznamte se se SEO a naučte se jej využít ve svůj prospěch: 15 leté know how na jednom místě

Autor: Hana Kryzánková, SEO copywriterka