Přírodní zahrada - Co to je?

e9861949-56be-4123-9339-726edb97bce8
Co je to přírodní zahrada? 

Možná už jste tenhle pojem někdy slyšeli, možná se s ním setkáváte poprvé. Co se vlastně skrývá pod názvem “přírodní zahrada”? 

Je to typ zahrady, který se zaměřuje na zachování a podporu přírodních procesů. V přírodní zahradě se zpravidla upřednostňují původní místní rostliny - ty jsou totiž přizpůsobené dané oblasti a nepotřebují zvláštní péči. Přírodní zahradníci kladou důraz na minimalizaci používání chemikálií a umělých hnojiv a zaměřují se na využití přírodních metod péče o rostliny.

Přírodní zahrada klade důraz na přirozené, “přírodní” prostředí. Proto vypadá často divočeji než zahrada “umělá”. Tato divokost ale zároveň může pomáhat jednodušší péči o rostliny a poskytnout prostor pro život řadě živočichů. To přispívá k zachování místní biodiverzity, která je důležitá pro stabilitu nejen v zahradě, ale i v krajině.

Tyto zahrady dodržují určitá pravidla. Tři zcela základní pravidla jsou: 

  • nepoužívat pesticidy
  • nepoužívat lehce rozpustná minerální hnojiva
  • nepoužívat substráty s rašelinou

Mezi další pravidla pak patří například to, že v přírodní zahradě najdete plané keře, květnatou louku, divoký koutek, úkryty pro hmyz i drobné savce nebo ptáky, kompost. Přírodní zahradník využívá dešťovou vodu, mulčování, vhodné kombinace rostlin při pěstování zeleniny a řadu dalších postupů, přátelských k přírodě.

V přírodní zahradě najdete místa určená ke hrám i odpočinku, divoké kouty, které poskytují úkryt ptákům i drobným savcům, najdete zde upravené záhony se zeleninou, ovocné stromy i keře, okrasné květiny - vždy s důrazem na místní původ, na užitečnost nejen pro člověka, ale také pro hmyz. 

Nemusíte mít obrovskou zahradu, abyste na ní mohli vyjít přírodě vstříc. Dokonce ani nemusíte mít zahradu - stačí balkon. Nebo dokonce i jen truhlík na okně. Co můžete udělat pro to, abyste nabídli prostor pro hmyz, motýly, ptáky nebo ježky? To si budete moci přečíst v dalších článcích, které pro vás chystáme! 

 

IMG_1180