Vetina | Odčervení psů – kdy, proč a čím?

Odčervení psů – kdy, proč a čím?

 

je častá otázka všech majitelů pejsků a kočiček. Proto pro vás vše schrnula do skvělého článku pani veterinářka, která spolupracuje i s Ecopets.

 

Určitě jste slyšeli, že psy je potřeba odčervovat. Ale víte, kdy je to potřeba, čím je ideální odčervit, jaké jsou rozdíly mezi odčervovacími přípravky a že to neděláme jenom kvůli psům samotným? Než si na to zodpovíme, tak první otázka zní…

 

Jak poznám, že má pes parazity?

Fáma: Když psi jezdí po zadku, mají parazity.
Fakt: roupy, které způsobují svědění konečníku, psi ani kočky (na rozdíl od lidí a koní) nemají. Nejčastější příčinou ježdění po zadku (nebo jinak sáňkování) jsou přeplněné anální žlázky.

Fáma: Pes má parazity, když vidím v trusu „červíky“.
Fakt: Když má pes parazity, v trusu to vůbec nemusíte pohledem poznat. Můžou se vylučovat pouze vajíčka parazitů, které lze najít jenom pod mikroskopem.

Fáma: Když má pes parazity, má průjem.
Fakt: Pes vůbec nemusí mít při parazitárním onemocnění průjem. Může mít například jenom kašel, když má plicní červy.

Fáma: Neodčervuji, protože můj pes to nemá kde chytit.
Fakt: Většina psů má čumák pořád u země, kde může kdykoliv něco olíznout. Navíc se potkávají s jinými psy, kteří můžou mít například „jenom“ blechy. No a blecha je mezihostitel tasemnice.

 

Kdy odčervovat?

Na toto není univerzální odpověď. Každopádně byste měli vědět, že tzv. preventivní odčervování ve smyslu „teď odčervím a tři měsíce pes nic nechytne“, NEEXISTUJE! Jak to? Když pochopíme cyklus jednotlivých parazitů, budeme vědět. Nebojte se, nebudu vás tu mučit něčím, co jsme studovali na univerzitě tři semestry. Ale uvedu dva jednoduché příklady.

Příklad A: Škrkavky – cyklus

 1. Zvíře se nakazí tak, že sežere vajíčko parazita nacházející se v truse jiného nakaženého zvířete.
 2. Z vajíčka se vylíhne larva a ta migruje přes játraplíce. V průběhu gravidity se dostanou škrkavky i do plodů v děloze.
 3. Z těchto tkaniv se larva dostane do střeva a tam dospěje.
 4. Dospělý parazit potom klade vajíčka a ty se dostávají do trusu. Koloběh je uzavřen.

To, že škrkavky (bílé nitkovité potvory) nevidíme v trusu, neznamená, že je pes nemá. Může totiž vylučovat pouze mikroskopická vajíčka (tzn. jsou vidět pod mikroskopem).

Příklad B: Tasemnice – cyklus

 1. Vajíčko, nacházející se v trusu psa nebo kočky, sežere mezihostitel (blecha, myš, pták, hlemýžď, ovce, kůň, srna…).
 2. V mezihostiteli se vyvine larva.
 3. Mezihostitele pak sežere definitivní hostitel (pes, kočka, vlk, liška…) i s larvou.
 4. Larva se usídlí ve střevě a dospěje.
 5. Pak produkuje vajíčka, které se zas dostanou do trusu.

Už vidím, jak se hnusem šklebíte, ale to nejhorší teprve přijde.

 

Kdo se může nakazit psími parazity?

Také člověk může být mezihostitel. Známé jsou případy, kdy se člověk nakazil např. lesními plody potřísněnými trusem lišek (či psů), který obsahoval vajíčka tasemnice (Echinococcus). V játrech, plicích nebo mozku člověka se vyvine larva, která je v měchýřku (cystě).

Tady jste asi hnusem přestali číst.

Tak já už ve výčtu nemocí nepokračuji, ale upozorním, že díky odčervování zvířat jsme také významně snížili výskyt parazitů v lidské populaci.

 

Jak dlouho působí odčervení?

Většina odčervovacích přípravků působí jenom několik hodin (!!!), během kterých zabije pouze dospělé jedince ve střevě. Ale my teď už víme, že parazité mají larvy a ty:

 • A) nejsou jenom ve střevě, ale také v jiných orgánech (plíce, játra)
 • B) tyto stádia se vyvíjejí a trvá to několik dní, týdnů i měsíců.
 • C) zvířata se můžou nakazit pokaždé, když pozřou vajíčka nebo larvy parazitů (v trusu nebo v mezihostiteli)

Protože odčervovací přípravky působí jenom pár hodin (max. desítky hodin), nechrání vašeho mazlíka déle a při začervení psa nemusí stačit jednorázové podání.

 

Proč mi tedy veterinář radí „preventivně“ odčervovat každé 3 měsíce?

Protože ví, že i když působí přípravek jenom „jednorázově“, tak je slušná šance, že když už váš pes parazity potenciálně má, tak zlikviduje aspoň dospělé jedince ve střevě a sníží se tak vylučování vajíček do okolí.

Kdykoliv během tří měsíců se ale může pesan nakazit znovu. Nebo se můžou larvy z orgánů (jako plíce a játra) přemístit do střeva a tam je odčervení už zabije. Takže opakovaným odčervením se postupně vyhubí všechny dospívající larvy.

Možná si říkáte: „Ale vždyť se může můj miláček nakazit každý den. To mám být paranoidní a odčervovat denně?“

No… Například ve Švédsku, aby snížili v populaci výskyt nebezpečné tasemnice přenosné na lidi (Echinococcus), odčervují své psy každý měsíc.

Jste z toho ještě více zmatení? Nebojte, dojdeme nakonec k optimálnímu řešení!

parazity u psů

Doporučení – vyšetřujte!

Tedy, ne vy, ale váš veterinář.

Vyšetření trusu psa nejen při zdravotních problémech jako je průjem, hubnutí, kašel, ale také preventivně každého čtvrt roku.

Jak trus vyšetřit?

Teď se asi opupínkujete.

Je potřeba sbírat trus tři dny po sobě, protože vajíčka (nebo celé články parazitů) se nevylučují každý den. Takže se může stát, že parazity v trusu ani mikroskopicky veterinář nenajde, protože zrovna parazity neměli na vylučování svůj den.

To jsme si tedy nepomohli!“

Ale pomohli. Pokud je nález pozitivní (našli jsme parazity), tak víme jaké a co na ně použít. Pokud jsme je nenašli, postupujeme dál individuálně.

Tak co teď?! Odčervit? Neodčervit?

Klid a selský rozum.

 • Máte gaučáka, co se štítí chodit mimo váš anglický trávník, kam nechodí žádné jiné zvíře? Nemá zdravotní potíže žádného charakteru? Tak vezměte jeho trus každého čtvrt roku na mikroskopické vyšetření.
 • Máte čuně, co sežere a olízne venku všechno, co smrdí? Tak vezměte jeho trus také každého čtvrt roku na vyšetření a ještě ho pro jistotu odčervěte podle rad veterináře.
 • Máte hafana, který se potýká s hubnutím, průjmem, kašlem nebo kožními potížemi? Vezměte psa i jeho trus hned a opakovaně na vyšetření.

Něco se v trusu našlo?

Veterinář vám navrhne schéma odčervení na konkrétního parazita. Např. se může jednat o třídenní kontinuální podávání antiparazitika opakující se co 14 dnů. Záleží…od toho je veterinář.

Nic se v trusu nenašlo?

Pokud má veterinář stále jisté podezření, pravděpodobně vám i tak doporučí odčervení, protože si potřebuje být 100% jistý, že stav vašeho hafíka není komplikovaný skrytou parazitózou.

Nic se vyšetřením nenašlo a vy pravidelně odčervujete?

Veterinář bude hledat jinou příčinu problémů vašeho mazlíka.

 

Proč k „obyčejnému“ odčervení potřebuji veterináře nebo kvalifikovaný personál?

Protože některé přípravky na odčervení nejsou na celé spektrum parazitů. Například nejsou proti tasemnicím. Nebo potřebujete konkrétní schéma odčervení.

Co víc, na některé jednobuněčné parazity, jako např. kokcidie, běžné odčervovací tablety nepůsobí. Proto je dobré vědět, jaký druh parazita váš pes má.

A teď velký POZOR! Proč je fajn poradit se s veterinářem, než podniknete tento „banální“ preventivní úkon? Čtěte dál!

 

Odčervení štěňat

Pokud jste pozorně četli, tak už víte, že štěňata se můžou nakazit již v děloze. Ale může se tak stát i po narození, když sají od matky, v niž se graviditou aktivovali spící larvy.

Takto mladý organizmus je ještě slabý a výskyt parazitů (obzvlášť škrkavek) je u štěňat vyšší. Proto se obvykle doporučuje odčervovat štěňátka každých 14 dní od narození až do věku 8 týdnů.

Logické je odčervit také fenku. Pro štěňátka jsou ale vhodnější jiné přípravky, než pro dospělé psy.

Odčervení štěňat

 

Škrkavky vylučují toxin – ascaridin.
Když má vaše štěňátko hodně škrkavek a vy podáte přípravek, který všechny tyto škrkavky najednou usmrtí, tak oni vyloučí velké množství toxinu a štěňátko je najednou apatické, nežere, může mít křeče a ve vážných případech hrozí i „odchod do psího nebe.“

Proto vám veterinář doporučí přípravek pro štěňata, který obsahuje látku, jenž škrkavky nezabíjí, ale paralyzuje. Ony se takto omráčené pustí stěny střeva a odejdou trusem pryč.

 

Čím odčervit?

Na trhu jsou přípravky v různých formách :

 • tablety
 • kapky na kůži tzv. spot-on,
 • pasty
 • sirupy
 • a taky injekce – aplikované striktně veterinářem

  Co je nejlepší forma pro vás, vyberete spolu s veterinářem.

 

Nejsou ty přípravky hnusná „chemie“?


„Neexistuje na odčervení něco přírodního? Vždyť i v přírodě mají zvířata parazity a odčervovací tablety nežerou.“

To je sice pravda, ale také je pravda, že mnoho z nich na parazitózy uhyne.

Také je pravda, že některé přírodní látky (bylinky, plody, jíl) mají antiparazitární účinek. Ale…

Zdravý organismus se malému počtu parazitů dokáže bránit natolik, že to pro něj nemusí mít fatální následky. Stěna střeva je odolnější a přírodní látky můžou pomoct, aby se parazity ve střevě nepřichytili, ale „odejdou“ bez toho, aby významně uškodili.

Ale, co když je těch parazitů hodně? Co když je organismus oslabený? V takovém případě dostanou navrch a na takový přírodní hnus je potřeba chemický hnus.

Pokud vás zajímají přírodní látky s protiparazitárním účinkem, můžete mrknout na ecopets.cz. Tam vám poradí, jestli se to pro vašeho pejska hodí.

ecopets.cz jsou přírodní produkty pro zvířata vyráběná výhradně v ČR

 

Nějaký závěr…

Preventivně můžete podávat svým pejskům přírodní produkty. Vytvoříte ve střevě (a snad i v celém organismu) méně příznivé podmínky pro usídlení parazitů.

Když ale zjistíte, že váš mazlík parazity má, nebo je na to podezření, nebojte se tolik použit „tu chemii“. Chráníme tím nejen psy (a jiná zvířata), ale také lidi.

Sbírejte trus po svých miláčcích. Snížíte koncentraci parazitů v prostředí a také šanci, že se nakazí jiný pes nebo člověk. Fuuuj :) 

Mimochodem, věděli jste, že oblíbený „odčervovací“ přírodní prostředek česnek, může být pro psy toxický?

Text napsala MvDr. Zuzana Odleváková, která pro vás píše zajímavé informace. Více naleznete tady.