Víte, jak udržovat svého psa zdravého a v kondici?

V potaz také musíte brát nečekané nemoci, které mohou vašeho mazlíčka potkat. Víte jak udržovat svého psa zdravého a v kondici, aby tu s vaší rodinou byl co nejdéle? 

Pokud chcete s vaším psím parťákem strávit co nejvíce krásných chvil, je třeba pečovat o jeho zdraví a v případě nečekané nehody či nemoci vědět, jak poznat problém a začít jej co nejdřív řešit. 

Jak poznat, že se psem něco děje? 

Abyste poznali, jestli se s vaším mazlíčkem něco děje, budete potřebovat nutnou dávku intuice a vnímání pocitů vašeho psa. Ten, kdo se psem tráví každý den, většinou rychle pozná, že něco není v pořádku. 

TIP: Pokud si nejste jistí, orientovat se můžete například teplotou čumáčku vašeho mazlíčka. Ten by měl být vždy mokrý a studený. 

 

Mezi varovné signály toho, že se váš pes necítí úplně nejlépe patří nadměrné slinění, průjem, apatičnost, odmítání stravy nebo těžké dýchání. Nemusí však jít o nic vážného, doporučujeme zavolat veterináři a poradit se s ním o dalším postupu. 

Jaké faktory hrají roli ve zdraví psa? 

To, že je váš pes zdravý, můžete poznat celkem snadno. Zdravý pes se obvykle rovná spokojenému a veselému psu. Veselí psi často vrtí ocasem, mají radost z vycházek, hrají si, skotačí, vítají své páníčky po příchodu domů. Pokud tedy vašemu psovi věnujete čas, jistě si všimnete, pokud se něco změní k horšímu. 

Na zdraví psa se podílí hned několik faktorů, přičemž spousty z nich můžete jako páníčkové ovlivnit a přispět tak k delšímu a šťastnějšímu životu psa. Patří mezi ně: 

 • Vhodná strava psa 
 • Kvalitní veterinářská péče 
 • Péče o psa a jeho srst 
 • Dostatečný pohyb 

Vhodná strava psa 

 pes-krmeni

Dumáte nad tím, jak vytvořit zdraví prospěšný psí jídelníček? Základem by mělo být vždy kvalitní krmivo. Zaměřte se tedy na složení stravy, obsahovat by měla především maso. O výběru vhodného krmiva se můžete poradit také s veterinářem. 

Maso ve stravě psa by mělo být obsaženo alespoň ve 30 %. Jsou to totiž právě živočišné bílkoviny, které pomáhají psům nejen s lepším trávením, ale také s posílením svalů nebo s rychlejším hojením ran. Granule proto vybírejte vždy s ohledem na složení. 

V posledních letech se také objevuje hit BARF stravy, kdy je psům podávána syrová strava. Při zvolení tzv. barfování máte určitě větší přehled o tom, co vašemu psovi nabízíte a máte jistotu kvality, pestrosti psího jídelníčku i čerstvosti surovin. Nevýhodou je časová náročnost a vyhrazení místa pro skladování masa - budete totiž nejspíš potřebovat další mrazák a lednici. 

Nezapomínejte ani na dostatečný přístup k čisté a čerstvé vodě!

Zároveň mějte na paměti, že není důležité jenom složení, ale také dávkování. Roli v tom, kolik toho pes může za den sníst, hraje hmotnost, věk, míra pohybu a také rasa psa. V tomto případě se vždy řiďte doporučeními přímo pro vašeho psa. V případě, že má váš pes nadváhu, je na místě poradit se o dávkování s veterinářem. 

Co do psího jídelníčku nepatří? 

Pes není popelnice, a tak není úplně vhodné nabídnout mu vždy vše z našeho talíře. Některé potraviny dokonce ohrožují zdraví psů. Toxická pro psy může být při určitém množství například čokoláda nebo brambory. Mezi další nevhodné potraviny patří avokádo, česnek, cibule, ořechy, houby, rajčata, mléčné výrobky a další. 

V žádném případě nedávejte psovi potraviny s obsahem kofeinu, mezi které patří káva nebo čaj. V takovém případě by mohlo dojít k poruše srdečního svalu a nemocné srdce u psa je závažným problémem, který se může výrazně podílet na zkrácení jeho délky života. 

Kvalitní veterinářská péče 

Důležité jsou při péči o zdraví psa také pravidelné kontroly u veterináře a jeho přístup. V případě, že z jakéhokoliv důvodu nejste s veterinární péčí spokojeni, není ostuda veterináře změnit. Když vy nejste spokojeni u lékaře, také určitě vyhledáte jiného odborníka v oboru. 

Veterinář by tu pro vás měl být nejen v případě pravidelných kontrol a očkování. Měl by vám být k dispozici také v oblasti poradenské péče, může vám doporučit například krmivo nebo přípravky na péči. Samozřejmostí je diagnostika a léčba v případě onemocnění psa. 

Mezi častá onemocnění psů patří: 

 • Psinka 
 • Blechy 
 • Nemoci srdce
 • Otočení žaludku 
 • Kožní onemocnění
 • Artróza 
 • Zánět análních žlázek 
 • Zánět spojivek 
 • Průjmy, zvracení

a další 

Věděli jste, že v případě psích onemocnění můžete použít také CBD pro psy, které může pomoci například při trávicích potížích, artritidě nebo rakovině? O užívání kapek se ale nejdříve poraďte se svým veterinářem. Pro opravdu pozitivní účinky je důležité určit správné dávkování. 

Péče o psa a jeho srst 

Mít doma psa neznamená jen radost. Pojí se to také s mnoha povinnostmi. Starat se páníčci musí nejen o srst, ale také o drápy, oči nebo uši. Někteří se rozhodnou navštěvovat psí salóny, jiní zvládají péči o psa doma - opět hodně záleží i na rase, kterou si vyberete, protože péče o srst některých mazlíčků může být náročnější. 

Z hlediska péče o srst je důležité pravidelné česání a kartáčování, u některých psů také stříhání chlupů či mytí psím šamponem. Na koupání však pozor. Časté koupání může u psů způsobit kožní onemocnění nebo suchou pokožku. 

Psům se také pravidelně upravují drápy, pomoci vám může i veterinář. Nezapomínejte ani na kontrolu očí, uší a zubů. 

TIP: Víte jak se starat o zuby svého psa? 

Dostatečný pohyb 

Pro psy je stejně jako pro lidi pohyb velmi důležitý. Věděli jste, že až polovina psů trpí nadváhou? Podíl na tom má i nedostatek pohybu, proto je důležité udržovat svého psa v dobré kondici. 

Vybrat vhodnou pohybovou aktivitu může být náročné - štěňata potřebují rozhodně více pohybu než starší psi, kterým jistě postačí vycházka po okolí. 

Kromě pravidelných procházek můžete jako pohybovou aktivitu začlenit i nejrůznější psí sporty. Mezi ty patří například agility, canicross, dog dancing, dog frisbee, tažné sporty a další. Záleží na vašich preferencích a rase psa. 

Závěrem

Péče o psa je určitě velkou zodpovědností. Koupí to vše teprve začíná a my pevně věříme, že vás s vaším mazlíčkem čeká mnoho let společného dovádění ve zdraví! Alena Mrvíková, SEO služby a copywriting