Cukrovka u psa - jak ji poznat a jak ji řešit?

Mysleli jste si do dnešního dne, že cukrovka, diabetes mellitus, trápí jenom lidi? Omyl. Touto civilizační chorobou může onemocnět i váš psí miláček. Dokonce se jedná o nejčastější endokrinní onemocnění u psů. Víte ale, jak cukrovku, diabetes mellitus, u psa poznat? To a mnohem více se dočtete na následujících řádcích. 

pexels-kasuma-933498-2

Cukrovka je onemocnění, které souvisí zejména se zvýšenou hladinou cukru v krvi, tzv. glykémií a nesprávnou funkcí slinivky břišní, která produkuje inzulin. Inzulin je hormon zodpovědný za normalizaci hladiny cukru v krvi. 

Znáte rizika spojená s cukrovkou? 

Rozlišujeme 2 základní typy cukrovky, a to: 

  • cukrovku I. typu, kdy organismus nemá dostatek inzulinu
  • cukrovku II. typu, kdy organismus má inzulinu dostatek, ale organismus není schopen inzulin zpracovávat správným způsobem 

Jak to mají psi s cukrovkou? 

U psů se setkáte s největší pravděpodobností s cukrovkou I. typu. Nejčastěji toto onemocnění postihuje fenky ve středním a vyšším věku. Naopak je tomu u koček, kdy častěji cukrovka trápí kocoury. 

Obecně můžeme říci, že náchylnější jsou k nemoci psi trpící nadváhou, své sehrají také genetické predispozice. 

Cukrovka a její příznaky 

Obáváte se, že by se cukrovka mohla týkat i vašeho psa, nebo má pro vás článek hlavně informativní charakter? Ať je to jak chce, v případě, že u mazlíčka pozorujete některý z níže uvedených příznaků, doporučujeme vyhledat co nejdříve pomoc veterináře, který provede potřebná vyšetření. 

Mezi hlavní příznaky cukrovky u psů patří: 

  • zvýšený příjem tekutin, tzv. polydipsie 
  • zvýšená potřeba močení, tzv. polyurie 
  • ubývání na hmotnosti 
  • zvýšená únava, apatie 

V pozdějších stádiích nemoci se objevuje také nechuť k jídlu, zvracení a zákal oční čočky. Mohou se objevit i kožní onemocnění nebo zrychlený růst psí srsti. Některé tyto potíže lze řešit i léčivými přípravky pro psy. V případě, že za problémy stojí cukrovka nebo nějaké jiné onemocnění, je třeba vždy pátrat po příčině. 

Můj pes má cukrovku - a co teď? 

Pokud byla vašemu psovi diagnostikována cukrovka, neznamená to konec světa. Je potřeba jen dodržovat určitá opatření. Tím prvním je pravidelná aplikace inzulinu a dodržování režimu krmení. 

injekce-pes

Aplikace inzulinu 

Pokud bude potřeba aplikovat vašemu psovi inzulin, poučí vás nejlépe veterinární lékař. Pro základní orientaci v problematice přinášíme ale důležité hodnoty cukru v krvi u domácích mazlíčků. 

Dávka inzulinu je pro psa upravena podle jeho hmotnosti a každý den se dávka drobně navyšuje, dokud nedojde ke stabilizaci glykémie v hodnotách 6 - 8 mmol/l. Inzulin se podává injekcí a je důležité aplikovat inzulin vždy ve stejnou denní dobu. 

Hladiny cukru u zvířat (hodnoty) 

Běžná hodnota glykémie v krvi se měří, podobně jako u člověka, glukometrem. Její hodnota by měla být mezi 3,5 - 6,5 mmol/l. Pokud je hodnota cukru v krvi vyšší než 7,5 mmol/l, pravděpodobně se jedná o cukrovku. Pozor! Hladina se měří po alespoň 12 hodinové hladovce. 

Režim krmení 

Člověk nemocný cukrovkou by měl kromě případné aplikace inzulinu dodržovat i diabetickou dietu a dbát na své zdraví. Většina lidí s cukrovkou je zásobena také doplňky stravy a bylinkami pro léčbu cukrovky. Podobný režim musí dodržovat i psí mazlíček. 

Víte, na co si dát pozor při chystání stravy pro psy? Strava by měla být bohatá především na vlákninu a bílkoviny -  Veterinář vám pravděpodobně doporučí také speciální veterinární dietu pro diabetické psy. 

Pravidelnost a dodržování časových intervalů 

Důležité je také podávat stravu ve správnou denní dobu, mezi dávkami by měl být rozestup 8 hodin. Osmihodinová pauza mezi jídly by neměla být narušena ani žádnými pamlsky za odměnu. Chce to tedy trochu disciplíny pro celou rodinu, buďte přísní, jde o zdraví! 

Víte, čím krmíte svého mazlíčka? Na tom by mělo záležet každému páníčkovi. Strava totiž velmi ovlivňuje zdraví. Jak tedy poznat kvalitní psí granule? 

Nezapomínejte ani na pohyb 

Své místo má při terapii a léčbě také pohyb. Nejen, že pravidelnými vycházkami docílíte toho, že váš pejsek shodí nadbytečná kila, také se mu příznivě upraví hladina krevního cukru. 

 Alena Mrvíková, SEO služby a copywriting