Alergie a jak na ně

MVDr Zuzana Odleváková radí : Alergie a jak na ně

Drbe si váš pejsek uši, vylizuje a vykusuje tlapky a meziprstí nebo se škrábe intenzivně v podpaží a na břiše? Může se jednat o alergii.

Ve veterinární praxi zaznamenáváme čím dál větší nárůst alergií. Jedná se o alergie potravinové, kontaktní ale i inhalační, kdy se alergen dostává do těla vdechnutím.  Atopií, tj. alergií s genetickou predispozicí je postiženo až 10 % psů (1). 

Nejvíce postiženými plemeny jsou německý ovčák, zlatý a labradorský retrívr, francouzský buldoček, anglický bulldog, bulteriér, stafordšírský bulteriér, west highland white terrier, ale v ordinaci se potkáváme také s alergickými jorkširskými teriéry, jezevčíky, kokršpaněly či mopsy.  

Nejvíce alergií je způsobeno kontaktem alergenu s kůží, která má porušenou ochrannou bariéru. Tato bariéra může být narušena z několika důvodů. Buď je zde genetická predispozice a kůži chybí lipidová vrstva (u atopiků), nebo kůže produkuje nadmíru mazu (seborrhea), nebo drbáním vznikli na kůži drobné ranky. Na takto porušené kůži se množí bakterie a kvasinky. Ty způsobí infekci a produkují další látky způsobující svědivost. O to víc se pejsci drbou a opakovaně si poškozují kůži. Začarovaný kruh je na světě. 

Jak z tohoto svědivého kruhu ven? 

  • Podpořit tvorbu zdravé ochranné bariéry na kůži a to látkami, které ji chybí. Jsou to nenasycené mastné kyselin (omega 3 a 6), které se nachází například v olejích jako je lososový olej (pozor na alergii na lososa u některých pejsků), nebo  pro alergiky na losose je vhodný konopný nebo pupalkový.

Používáním šampónů se zklidňujícími látkami a s látkami, které podporují hojení a tvorbu zdravé lipidové vrstvy, nebo zmírňují nadměrnou tvorbu mazu (seborrheu).

 

  • Snížení alergenů v potravě, protože atopici mají často přidruženou i potravinovou hypersensitivitu.
    Na trhu se čím dál víc objevují krmiva a pamlsky s bílkovinou z hmyzu, kterou lze označit jako hypoalergenní.

 

Pravidelnou péči s přípravkami omezující množení kvasinek a bakterií jako je marocký jíl nebo pudr Bajazin.

 

Určitě udržujte vašeho mazlíka ošetřeného proti blechám a jiným zevním parazitům, kteří také způsobují svědění a laik je může lehce zaměnit za alergii.

 

Pokud nepomáhají ani tyto jednoduché opatření, je potřeba se poradit s veterinářem, zda neulevit vašemu mazlíkovi pomocí vhodné medikace.

 

 

1. Nuttall T, et al. Canine atopic dermatitis- what have we learned? Veterinary Record 2013;172: 201-207.