Inspirace a tipy pro bezpečné večerní venčení psů

Pořídili jste si domů pejska? V tom případě musíte chodit na pravidelné vycházky. Pokud máte zahradu, kam můžete svého mazlíčka vypustit, máte výhodu. V opačném případě je dobré vyrazit na procházku alespoň třikrát denně. I když zahradu máte, je ale potřeba na vycházky chodit a psa socializovat. 

pexels-victoria-strelkaph-10508485-2

Od podzimu do jara je to s venčením náročnější. Brzy se stmívá, a tak většina vycházek probíhá za tmy. A ještě ta nepříjemná zima. Brrr! I když se vám ale nechce, je potřeba se přemoci a vyrazit. Stejně jako dopřáváte svému psovi zdravý jídelníček, dbáte na jeho zdraví a hygienu a hrajete si s ním, je třeba myslet i na pravidelnou možnost vyprazdňování. 

Věděli jste, že…

…pes by neměl zůstat bez možnosti čůrání déle než 8 hodin? 

Navíc taková každodenní procházka je přínosem i pro vaše zdraví. Pravidelné procházky podpoří vaši kondici, posílí vaše svaly, sníží se vám krevní tlak i riziko kardiovaskulárních onemocnění. Je dost možné, že se zlepší i vaše psychika a budete po pravidelných procházkách v přírodě odolnější vůči stresu! 

Většina lidí, především ve městě, má čas věnovat se pejskovi až v pozdních odpoledních hodinách. Páníčci přijdou z práce, berou vodítka a vyráží do ulic. Proto je nutné počítat s tím, že večer potkáte spoustu pejskařů.

Na vycházku jedině s vodítkem

Ať je váš pes sebevíc poslušnější a umí chodit pěkně u nohy, pořád je to pes. Každého psa může občas přemoci silný podnět, kterému se jednoduše odolat nedá. A najednou voláte, křičíte a váš čtyřnohý kamarád mizí v dáli. Mějte proto na paměti, že vodítko je základ bezpečné vycházky a jeho používání neznamená, že váš pes je nevychovaný. 

Kromě toho, že by se váš mazlíček mohl vydat na výlet na vlastní pěst, ve světě číhá spousta nebezpečí, které mohou pejska ohrozit na životě. Za prvé je to určitě silniční provoz. Pejsek se bohužel neumí před přecházením rozhlédnout a většinou se tak rozběhne přímo za nosem bez ohledu na to, zda jede zrovna auto či ne. 

I když je váš pejsek mírumilovné zvíře a ke všem pejskům je přátelský, ne každý pes to tak má. Někteří pejsci se s ostatními psy nesnesou. No a pokud při vycházce bez vodítka na takového psa narazíte, může dojít k potyčce a věřte, že výdaje za zdravotní výlohy umí řádně provětrat peněženku. Nemluvě o tom, že vašemu miláčkovi může jít o život.

Photo by <a href="https://unsplash.com/@leoruvalcabar?utm_source=unsplash&utm_medium=referral&utm_content=creditCopyText">leonides ruvalcabar</a> on <a href="https://unsplash.com/?utm_source=unsplash&utm_medium=referral&utm_content=creditCopyText">Unsplash</a>

Jak naučit psa chodit na vodítku?

Naučit psa chodit na vodítku patří k základům výcviku psa. S tréninkem chůze na vodítku začínáme v okamžiku, kdy si pes zvykne na obojek a pro začátek volíme krátké vodítko. Vždy by mělo být lehce prověšené. Pokud pes tahá nebo mění směr, vždy se zastavte. Pamatujte: vy vedete psa, ne pes vás. 

Doporučujeme dávat psovi pravidelné přestávky a dopřáváme mu i volný pohyb. Ve chvílích, kdy se psovi daří jít na vodítku u nohy tak, jak má, nezapomínejte také na pochvaly a sušené pamlsky, které můžete dát do kapsy a ve správnou chvíli je vytáhnout. 

Věděli jste, že…

…obce mají právo upravit si pravidla venčení psů svou vyhláškou? Podívejte se na tu vaši. Obce mohou omezit volné pobíhání psů na některých prostranství nebo ho zakázat úplně. V takovém případě je dokonce povinností mít psa na vodítku. Existují také obce, které vyhlášku regulující volný pohyb psa nemají.

 

Reflexní prvky ať jste vidět

Reflexní prvky pro psy a kočky jsou nejlepším způsobem, jak zajistit vyšší viditelnost vašich mazlíčků nejen za tmy ale i sychravého počasí. Tím se zvyšuje i jejich bezpečnost, protože je dobře vidí i řidiči. 

Vybírat můžete z nejrůznějších reflexních prvků. Oblibě se těší reflexní vestičky, šátky, obojky a přívěsky na ně, pásky i vodítka. Drobné reflexní prvky jako jsou přívěsky na obojky nebo pásky doporučujeme spíše pro menší plemena psů. U větších psů jsou nevýrazné a neplní dostatečně svou funkci. 

Se svítícími, reflexními prvky uvidíte svého mazlíčka navíc až na 500 metrů! 

Pamatujte také na to, že pes není jediný, kdo by měl být při večerním nebo brzkém ranním venčení za tmy dobře vidět. Když budete dobře vidět vy, ochráníte i svého mazlíčka. A navíc jde o způsob, jak jít příkladem a jak naučit své děti bezpečnosti v dopravě a na cestách

dog-g55d8b9539_1280-2 Svítící prvky! 

Kromě reflexních prvků můžete využít i prvky svítící. Jaký je mezi nimi rozdíl? Mezitím, co reflexní prvky odráží světla reflektorů aut a chrání vaše mazlíčky hlavně na ulici ve městě, tak svítící prvky jednoduše svítí.

V okamžiku, kdy se dostáváte například na polní cesty a potřebujete svého mazlíčka vidět hlavně vy, doporučujeme prvky svítící, které svítí samy o sobě a není třeba dalšího světla pro to, aby plnily svou funkci. 

Oblečky jako ochrana zdraví

Nejsou to ale jen reflexní a svítící prvky, které vašeho pejska v zimních měsících na vycházkách ochrání. Pro bezpečnou procházku se psem a ochranu jeho zdraví je dobré porozhlédnout se také po oblečcích jako jsou svetříky nebo nepromokavé pláštěnky. 

Ocení je zvlášť malá plemena psů jako je čivava, francouzský buldoček, bišonek, mops, jezevčík a další

Menší výcvik

Dnes je již běžné, že ve městech jsou vytvořené oplocené výběhy pro psy. Tyto výběhy jsou vybavené různými překážkami a atrakcemi právě pro pejsky, které lze využít při výcviku. Proč se učit právě večer? Právě po setmění je totiž ta doba, kdy tyto výběhy bývají prázdné a vy tak máte možnost využít možností, které cvičiště nabízí. 

A když ne k výcviku, tak zde alespoň můžete nechat pejska vybláznit se bez vodítka, protože máte jistotu, že vám neuteče.

Bezpečně i v autě

Pokud i na podzim a v zimě rádi vyrážíte na výlety nebo vždy jezdíte na vycházku za rušné město, do přírody, měli byste myslet také na bezpečí a pohodlí vašich mazlíčků v autě. 

Nejlépe uděláte, když pořídíte přepravní box. Pejsek si v něm musí na cestování zvyknout, ale pak jde vše bez problémů. Doporučujeme trénovat i v domácím prostředí kdy psovi umožníte v přepravním boxu odpočívat. 

Při výběru dejte pozor na správnou velikost boxu a také dostatečné zabezpečení. 

Alena Mrvíková, SEO služby a copywriting