Cestování se psem? Tyhle tipy musíte znát

Odjet na dovolenou bez svého chlupatého mazlíčka? Ani za milion! Zabalte si saky paky a hurá na výlet. Ale co to vlastně znamená saky paky? A opravdu je to takové hurá? Na co být tedy připraven?

Odjet na dovolenou se psem může přinést řadu komplikací. A právě proto upřednostňuje většina páníčků nechat pejska u své rodiny, přátel nebo v psím hotelu. Ale stesk a starosti, které se potom honí hlavou ne a ne zahnat ani s vědomím, že má pejsek tu nejlepší péči. Jestli to už nechcete zažít a uvažujete o dovolené s pejskem, je dobré se předem připravit.

pes-cestovani-kufry

Psí zavazadlo

Důležité je myslet nejen na balení sám sebe, ale i svého chlupatého miláčka. Uvědomte si, že pejsek je živá bytost a ani jemu nemusí dělat dobře změna prostředí. Někteří pejsci se mohou v cizím prostředí bát nebo cítit nervózní. A to ještě nemluvíme o cestě. Toto utrpení můžete pejskovi snadno ulehčit. Do kufru rozhodně nezapomeňte přibalit vlastní pelíšek, misky a nejoblíbenější hračky. 

Rozhodně nedoporučujeme cestovat bez cestovního dokladu, především při cestách do zahraničí. Bez pasu se tedy určitě neobejdete. Důležité jsou také léky, pokud pejsek nějaké užívá a myslet můžete i na vlastní krmivo. A nakonec doma nenechte reflexní obojek pro psy, díky kterému pejska uvidíte i v té největší tmě a jeho bezpečnost na silnicích bude o něco vyšší.

Tip: V dostatečném předstihu si zjistěte, jestli s pejskem do dané země můžete jet a jaké podmínky musíte splnit. Jedná se především o očkování a čipování.

No a protože cesta je cíl, musíme se zaměřit hlavně na to, co vás může potkat na cestách.

Cesta autem

Nejpohodlnější dopravní prostředek je pro vás i vašeho psa pravděpodobně vlastní auto. Samozřejmě záleží na době, kterou v autě strávíte. Ale můžeme se řídit následujícími pravidly: 

pes-auto-cesta

Pejska zkuste utahat: Je dobré se na cestu připravit už den dopředu, nebo alespoň několik hodin. Jak? Jednoduše vymyslete takový program, při kterém pejska unavíte a on v autě nebude mít roupy, ale bude spokojeně spát.

Bezpečí především: Bezpečí by mělo být vždy na prvním místě. Nejen to vaše, ale i pejska. Pro pejska můžete pořídit speciální deku, která mezi přední a zadní sedačkou vytvoří zábranu, a tak vám pejsek nebude moct “skákat po hlavě”. Zároveň myslete i na bezpečí malého chlupáče. Do auta zapomeňte na klasické obojky a pořiďte kšíry a speciální pásy do auta. Ty zajistí, že při prudkém brždění se pejsek neuškrtí. Kšíry a pásy by měly být součástí povinné výbavy auta, ve kterém pejsek pravidelně cestuje. 

Pravidelné pauzy: Každé 2-3 hodiny byste měli zastavit a udělat pauzu. Pejsek se potřebuje nejen vyvenčit, ale také protáhnout nohy, což určitě pospěje i vám. Pauzu využijte i na občerstvení. 

Příjemné klima: Auto určitě nepřetápějte. Velké teplo pejskovi nemusí dělat dobře. Vy si sice můžete sundat mikinu a raději zatopit, to ovšem pejsek neumí. Tak buďte raději v mikině a topení nastavte na minimum. Má to i tu výhodu, že chladnější vzduch vás udrží bdělými.

Hudba tak akorát: Rádi cestujete s hudbou na plné koule? Dokážete si představit, že pejsek slyší asi 14x lépe než člověk? Jestliže dáte volume na maximum, váš pejsek bude trpět. Buďte k jeho sluchu ohleduplní.

Konejšivá slova: Zkuste pejskovi cestu zpříjemnit příjemnými slovy. Přesvědčte ho, že se nic výjimečného neděje a povídejte si s ním. 

Cesta letadlem

Cestování letadlem vám nedává moc možností, jak pejskovi let zpříjemnit. Předem se informujte u dané letecké společnosti, jaké jsou podmínky pro létání se psem. Obvykle pejsek musí vážit méně než 8 kg, abyste si ho mohli vzít k sobě. Větší a těžší pejsci jsou ovšem odkázání do vyhrazeného prostoru pro zavazadla či zboží a let musí absolvovat bez vás. V obou případech platí, že musí cestovat v přepravce. 

Výjimkou jsou záchranářští a policejní psi ve službě nebo doprovodní psi. Těm je povoleno vždy cestovat na palubě, zdarma i bez přepravky. 

Tip: Pro ulehčení můžete požádat lékaře o prášky na uklidnění, které by měli pejskovi pomoci cestu překonat.

Cesta vlakem nebo autobusem

Přeprava autobusem často přináší největší komplikace. Kromě toho, že je povinnost mít košík, může se vám stát, že vás do autobusu ani nepustí. Většinou se to stává, pokud již v autobuse nějaký pejsek je. Opět platí, že je důležité se předem informovat u konkrétního dopravce.

V ČR je možné se psem cestovat ve vlaku v druhé třídě, s náhubkem a vodítkem. Kromě toho je nutné zakoupit pejskovi vlastní jízdenku. Zdarma jezdí pouze vodící a asistenční psi. 

Cestovní nemoc u psa

Pejsek může trpět také nevolností. Dokonce je to poměrně častá praxe. Někteří pejsci pouze celou cestu pláčou a jiní se nevyhnou zvracení. Když pejsek cestuje v kufru, úklid si zjednodušíte tím, že budete mít vanu. 

Podstatné je ale řešit příčiny a né důsledky. Proto nepodceňte prevenci. Co rozhodně pomáhá je pejska na cestování naučit. Nejdříve absolvovat pouze kratší cesty a postupně je prodlužovat. S učením je nejlepší začít už od štěněte. Pomoci může i spojení s příjemným zážitkem, jako je jeho oblíbená hračka.

pes_dovolena-relax

Kromě toho je zásadní strava. Před cestou psa rozhodně nekrmte. Pokud je cesta dlouhá a hlad velký, krmení mu dávejte v pauzách, nikoliv za jízdy. V krajním případě můžete poprosit lékaře o nějaké léky, které trápení pejskovi ulehčí.

Ubytování

Nutno zmínit i ubytování. Ne každý hotel a apartmán je dog friendly, to platí hlavně v teplejších krajinách. Tím se může cestování k moři s vaším mazlíčkem poměrně zkomplikovat. Počítejte i s tím, že pobyt pejska bývá zpoplatněn a to především kvůli úklidu po vašem odjezdu. 

Stále častější je ale trend ubytování, kde nabízejí péči o vašeho mazlíčka v době vaší nepřítomnosti. Například když míříte na svah, kam svého čtyřnohého kamaráda vzít nemůžete, tak se o něj hotelový personál postará a vy si můžete s klidným svědomím užít pořádnou lyžovačku.

Takže ve všech případech, pomůže strýček Google a informace od dopravců a majitelů vybraného ubytování. No a teď už jenom udělat jedineční fotky vašeho psa a užít si každou minutu!


Klára Kohoutová, SEO služby a copywriting